Back

Školní výlet – královské město Kolín 14.10. 2022

This event has expired

V rámci předmětu “Služby, jejich tvorba a realizace” absolvovali studenti II. ročníku praktickou část v oblasti průvodcování, orientace ve městě, znalosti historických památek apod.

V pátek ráno jsme v 9:02 vyrazili vlakem z Prahy Hl. nádraží do Kolína. Cesta probíhala poklidně a se studenty jsme znovu diskutovali organizaci dne. Po příjezdu do cílového města jsme se vydali na Karlovo náměstí, kde zrovna probíhaly farmářské trhy. Každý ze studentů si měl připravit povídání o jednom místě. Na náměstí jsme si tedy vyslechli informace o místní radnici, na řadu přišel také Mariánský sloup a krásná kašna, která byla zrovna v provozu. Poutavé informace jsme se dozvěděli o měšťanských domech, kterých je na kolínském náměstí požehnaně.

Poté jsme se vydali ke chrámu sv. Bartoloměje, u kterého filmaři zrovna připravovali nějaké natáčení, ale nechali nás pohybovat se po celém objektu. Nádherně udržované zahrady jsme měli jen pro sebe. V nich jsme si vedle kostela poslechli přednášku o kostnici, která se nachází hned vedle. Dále přišly na řadu zbytky městského opevnění, ale to už většině z nás vyhládlo. Nešlo odolat místní gastronomii a tak jsme si dali oběd v restauraci Bartolomějka. Téměř všichni jsme si dali výbornou svíčkovou a nabrali síly na návštěvu dalších krásných míst Kolína.

Po cestě k řece jsem viděli kolínskou synagogu, zámek a přilehlý pivovar. Přešli jsme řeku Labe po lávce pro pěší a cyklisty a došli k památníku medvědů z Kolína, který se nachází v udržovaném parku, kousek od centra města. Na cestě zpět na nádraží jsme nahlédli u vchodu  do kapucínského kláštera, který byl bohužel zamčený. Historické zajímavosti jsem si ale vyslechli. Posledním zastavením byl kostel Jana Křtitele, který se nachází kousek od nádraží. Bohužel se ale u něj nachází velké nákupní centrum a frekventovaná hlavní ulice, takže je na první pohled celkem nenápadný.

Náš výlet se všem líbil a počasí nám opravdu přálo. Je to vidět i na pořízených fotografiích. Studenti se chovali velmi slušně, ostudu sobě ani škole rozhodně neudělali. Při průvodcování se chovali profesionálně a dokázali zaujmout. Náhodní kolemjdoucí se na různých místech tu a tam se zájmem zaposlouchali do jejich výkladu. Projev studentů byl důkazem toho, že jim většinou průvodcování sluší. Ještě v budoucnu u některých studentů zapracujeme na rychlosti mluveného projevu, aby byl srozumitelný i pro např. starší klienty.

Při zpáteční cestě jsme se shodli na tom, že výlet se nadmíru vydařil a těšíme se na další zajímavá města, místa a památky. Do Prahy jsme dorazili krátce před 16h, město Kolín nás velmi mile překvapilo.

Vítězslav Maštalíř -vedoucí II. ročníku VOŠ CR

Začátek

7:30

14. 10. 2022

Konec

15:00

14. 10. 2023

Adresa

Kolín