Výlet do Ostrova nad Ohří

Dne 17.9. jsme navštívili město Ostrov. Také se mu říká Ostrov nad Ohří, ale i přesto, že název tomu napovídá, neleží na řece Ohři. Tento název mu daly České Dráhy a Česká pošta, aby ho odlišily od stejnojmenných měst a obcí.
Nejprve jsme navštívili zámek, postavený původně už v 60.letech 13.století, kde jsme si prohlédli expozice s názvem Unikátní výstava ze života a díla šlechtického rodu Šliků a Koruny, šperky a obrazy šperkaře a výtvarníka Jiřího Urbana.
Poté jsme přešli do zámeckého parku, kde jsme si prohlédli Kapli sv.Jana Nepomuckého a Palác princů, ve které se nyní nachází knihovna. Tou nás provedla milá paní knihovnice a řekla nám něco o její historii.
Dále jsme pokračovali k Letohrádku, jenž nechal postavit v letech 1673 – 1679 Julius František, vévoda Sasko-Lauenburský. Dnes je v něm umístěna Galerie umění.
Protože se přiblížil čas oběda, odebrali jsme se do centra města a zavítali do místních restaurací a cukráren.
Po obědě jsme si řekli něco o Mariánském morovém sloupu, vztyčený měšťany už v 17.století jako poděkování za ochranu při morové epidemii a ke cti císaře Leopolda I. a vévody Julia Františka Sasko-Lauenburského. Řekli jsme si také něco o Staré radnici, jejíž historii provází několik požárů.
Další naší zastávkou byl Kostel svatého archanděla Michaela a Panny Marie Věrné, postavený v renesančním stylu ve 13.století. Vedle kostela se tyčí Obelisk nejsvětější trojice s reliéfními plastikami sv.Václava, sv.Barbory a sv.Floriána.
Poslední naší zastávkou byl Klášterní areál, kde na nás čekala paní průvodkyně, která nám velice poutavě vyprávěla o historii areálu.
Celý náš výlet doprovázelo krásné počasí. Ve městě nebylo mnoho lidí, takže jsme si mohli nerušeně vychutnávat všechny krásy, které nám mohlo nabídnout.